neděle 12. února 2012

Recenze: Switched

Autorka: Amanda Hocking
Knižní série: Trylle Trilogy #1

Čteno v: Angličtině
Hodnocení: ★★★

Anotace:
Když bylo Wendy šest let, tak byla její matka přesvědčená, že je to příšera a pokusila se ji zabít. Ale až po 11 letech Wendy zjistí, že její matka měla možná pravdu. S pomocí Finna Holmese se Wendy ocitne ve světě, o kterém ani nevěděla, že existuje - ve světě jak krásném, tak děsivém a Wendy si není jistá, zda chce být jeho součástí.
Recenze může obsahovat spoilery.
Wendyin život není zrovna špatný, ovšem taky nijak růžový. Když byla malá, tak se ji její matka pokusila zabít a ona od té doby vyrůstá se svým bratrem a tetou. Wendy trápí, že ji její matka nikdy neměla ráda a že jí chtěla tak ublížit. Taky ji mrzí, že se kvůli ní musí její bratr a teta neustále stěhovat, protože ve škole se prostě nedokáže vyhnout problémům. Tentokrát je ale odhodlaná na nové škole vydržet. Poté si jí ve škole ale začne všímat tajemný Finn Holmes a ona se od něj posléze dozvídá, že skutečně není dcerou své matky, nýbrž podvrženec. No a taky trol, aby toho nebylo málo.

Ale nebojte, oni se od nás ti trolové vlastně vůbec neliší. No dobrá, někteří z nich možná můžou být trochu nazelenalí, ale jinak jsou jako my. Jen si rádi říkají 'trylle'. (No, taky neznám nikoho, kdo by si dobrovolně nechal říkat trol). A taky se od nás liší v tom, že mají své vlastní království (které se vlastně částečně řídí i našimi zákony. WTF na druhou) a právě Wendy je dcerou jejich královny, tudíž princezna a taky po ní jdou nepřátelé Tryllů - Vittra.

Wendy... není špatná postava. Nemůžu o ní říct, že by mě nějak moc iritovala, ale nijak zvláštně jsem si ji taky neoblíbila. Celkově je taková průměrná, dalo by se říct. V některých věcech jsem s ní souhlasila a někdy jsem jen obracela oči nad tím, co dělá. Taky mi připadalo celkem divné, že za celý svůj život o ní zřejmě kluci moc nestáli, ale sotva se nastěhuje ke 'svým', tak po ní evidentně jde každý druhý. To ta moc. Dělá divy. Jedinou postavu, o které můžu říct, že jsem měla opravdu ráda, byl Tove.

Nad Wendiným vztahem s Finnem jsem taky musela občas kroutit hlavou. A teď promiňte, protože bez spoilerů tohle nejde. Takže pokud si to nechcete číst, tak jednoduše tenhle odstavec přeskočte: Abych byla upřímná, nijak jsem u nich ten začátek (no, ten ještě možná trochu ano) toho vztahu ani jeho průběh neviděla. Většinou nám autorka ukázala pár scén, někde byl Finn fajn, pak se choval odtažitě. A potom najednou musí ukončit svou práci a odejít, protože ji evidentně miluje tolik, že není schopen to s Wendy táhnout jen na profesionální úrovni? Kde se to tam sakra vzalo?

Děj knihy byl celkově taky hodně předvídatelný a skoro nic mě nepřekvapilo. Opět je to taková kniha, ve které, už když se s nějakou postavou setkáte, tak víte, kdo to nejspíš bude. Člověk mohl už od začátku uhádnout, co se to na tom konci semele a na hodně překvapujících věcí vážně nenarazí. Celkově bych ji označila za spíše průměrnou. Ona sice patří čest autorce, že knihu nejdřív publikovala sama a poté se jí to podařilo i u nakladatelství, ale já v té knize zas tolik neviděla.

Ale abych knize jen nekřivdila, tak takové to malé plus si u mě získala až na konci krátkou bonusovou povídkou z prostředí Vittrů, která mi teprve připadala o něco zajímavější, než celá kniha z pohledu Wendy. Jinak o knize nemůžu říct, že by byla špatná, nebo nějak extra dobrá. Prostě průměr u kterého vás přece jen zajímá, co se bude dít dál. Tak uvidíme.

Žádné komentáře:

Okomentovat